Windows 10 LTSB Sürümü Nedir ?

Windows10


Windows 10 LTSB Sürümü Nedir ? 

Windows 10 'un enterprise sürümünün bir devamı olan LTBS açılımı (Long Term Service Branch) anlamı ise Uzun Süreli Hizmet Branşı demektir.windows'un en özel sürümlerinden biridir.Genel olarak üst seviye şirketlerin kullandığı bu sistemin farkı diğer windows sürümlerinden farkını sayacak olursak ;

  • Tasarım ve Ev Kullanıcılarına hitap eden özellikleri barındırmaz.
  • Microsoft Store ,Fotoğraflar Hesap Makinesi vb. yeni ve modern uygulamaları barındırmaz.
  • Özellik güncelleştirmeleri almaz yanlızca bazı sorunlar buglar ve güvenlik güncelleştirmelerini alır.

Windows Güncellemeleri Nasıl Dağıtıyor ?

Insider Preview : Bu kısım ilk güncellemeleri alır.Hataları ve açıkları microsoft'a bildirir.

Standart : Çoğumuzun bulunduğu kısımdır.Düzeltilen hatalar'dan arındırılmış geliştirilmeye devam eden windows sürümünü kullanırız.(Ev Kullanıcıları)

Kurumsal : İşletmeler ,hastanaler ,büyük şirketler,fabrikalar kısacası 7/24 çalışması gereken önemli ve kritik cihazlar için sunuluyor.

Microsoft bu sürümün standart kullanıcılar için olmadığını söylüyor.Açıkcası daha kritik verilerin olduğu güvenliğe önem veren şirketlerin kullanması gerektiğini düşünüyor.

Daha stabil ve eski olan windows 7 'de kullanılan arayüzü daha hızlı görünüşe hitap etmeyen klasik hesap makinesi ,windows fotoğraf görüntüleyicisi ,windows media player gibi daha hafif olan arayüzleri stabil genel ihtiyaçları karşılayacak kadar uygulama barındırır.

Bu işletim sistemi yaklaşık senede bir güncelleme aldığı söyleniyor.Onlar'da yine modern uygulamalar ve arayüz geliştirmeleri yerine sadece güvenlik güncelleştirmeleri alıyor.Yani tam anlamıyla büyük şirketlere hitap eden temel ihtiyaçları barındıran aynı zamanda sürekli çalışmaya zamanlanmış donanımlar için uygun.

Yani windows 10'un bu sürümüne hitap etmek gerekirse şöyle olmalı Windows 7'nin güncelleme alan ve arayüzü'nün biraz daha geliştiği versiyon denilebilir.Ayrıca windows telemetry hizmetlerinin durdurulmasına izin veriliyor.

Gpedit.msc bölümünden standart kullanıcıların kapatmasına izin verilmeyen birçoğu özellik de kapanabiliyor.Ayrıca windows 10 standart kullanıcıları için gpedit.msc aktif olarak sunulmuyor.

Ancak söylendiği gibi bir enterprise sürüme sahipseniz programa katılarak windows'un onayı ile birlikte bu işletim sistemine sahip olabilirsiniz.Kısa ve öz olarak Modern arayüzden yavaş uygulamalardan arındırılmış ,hızlı stabil ve kararlı bir işletim sistemi diyebiliriz.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski